Hakkımda bilgi almak için Ekşi Sözlük sitesindeki
yorumlara göz atmak isteyebilirsiniz.

 

İsmim Özer Kiraz. 1979 yılı, İstanbul doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümünden mezunum ve 17 yıldır İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. Yeminli Tercümanlık sertifikası sahibiyim ve akademik tercümeler yapıyorum. Türkçe’ye çevirdiğim bazı ders kitaplarının yanı sıra, kendi yazdığım ve bu site üzerinden satışını yaptığım dört farklı kitabım bulunmakta. Şu an için 410.000+ abonesi bulunan ve toplamda 30 milyon izlenim sayısına sahip YouTube kanalımda, gerek gramer, gerekse öneri & tavsiye niteliğinde videolar paylaşıyorum.

Turengkitap.com sitesi, tıpkı konuanlatımı.com gibi bana ait olan bir site. İsim yönünden, benim de severek kullandığım tureng.com isimli sözlük sitesine benzese de onunla bir ilgisi yok. Kitap satışlarını ayrı bir site üzerinden yapmayı uygun gördüğüm için bu siteyi açtım. Bana ait olan, çıkmış ve çıkacak tüm kitaplarımı bu site üzerinden edinebilirsiniz.

Kitap gönderilerini kendim yapıyorum ve Türkiye genelindeki gönderiler için Yurtiçi Kargo ile çalışıyorum. Yurtdışı gönderilerini ise, en makul fiyatları veren PTT Kargo ile gerçekleştiriyorum. (COVID19 sürecinde, PTT ile gönderim yapamıyorum.) 

Kredi kartı ödemelerini, güvenli bir ödeme aracı olan, Shopier üzerinden alıyorum. Havale ya da EFT aktarımlarında da, daha düşük işlem masrafları ödeyebilmeniz için mümkün olduğunca çok bankayla çalışıyorum.

Esas mesleğimin öğretmenlik olmasından ötürü, bu site üzerinden yaptığım satışlar, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 82. Maddesinde belirtilen “Arızi kazanç” kapsamına giriyor. Aynı kanunla arızi kazançlar KDV’den muaf tutulduğu için, satın alınan kitapların yanında fiş veya fatura göndermiyorum. Yine Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesinde belirtilen kapsama girdiğim için, kendi kitaplarıma ilişkin gelir vergisi muafiyet belgelerim de bulunmakta.

Kendim de bir tüketici olduğum ve tüketici haklarına değer verdiğim için, nadiren de olsa gelen ürün iade taleplerini reddetmiyorum. Kargo poşetinin açılmış olması bu durumu değiştirmiyor. İadeler Yurtiçi Kargo ile gerçekleştirildiği sürece, iade kargo ücretini kendim karşılıyorum.

Özer Kiraz

https://www.youtube.com/ingilizcekonuanlatimi
https://www.instagram.com/ozerkirazingilizce
https://www.facebook.com/ingilizcekonuanlatimi
http://www.konuanlatımı.com